فوکوس باشید: هم در زندگی، هم در هنر!

جزئیات فراخوان: جشنواره عکاسی جام جهان بین
تمدید مهلت ارسال: 1400/10/30 اعلام نتایج: اسفند 0 داوری: بهمن 0
پاتروناژ فوکوس: ندارد دبیر: مرکز تحقیقات چشم پزشکی ترجمانی شهرستان: تهران
موضوعات:

«چشم»، «بینایی»، «نابینایی» و «نور»، در همه عرصه های علمی، تخیلی، زیستی/پزشکی، آفرینشی و اجتماعی.

جوایز:

رتبه های اول تا سوم، سه اثر شاخص با عناوین:

  • «تماشایی» (آماتور و دیدنی) {تندیس چشم مصنوع شهر سوخته و 3 میلیون تومان جایزه نقدی)
  • «هنرمندانه» (حرفه ای) {تندیس عینک استخوانی و 5 میلیون تومان جایزه نقدی)
  • «خیره کننده» (دست اول و چشمگیر) {تندیس جام جهان بین و 7 میلیون تومان جایزه نقدی)
داوران:
اعلام خواهد شد.
توضيحات فراخوان:

«همچشمی جام جهان بین»، رقابت و مسابقه عکاسی است که توسط مرکز تحقیقات چشم پزشکی ترجمانی (تهران، میدان قزوین، بیمارستان فارابی، دانشگاه علوم پزشکی تهران؛ از این پس «مرکز») برگزار می شود. موضوع همچشمی، پیرامون «چشم»، «بینایی»، «نابینایی» و «نور»، در همه عرصه های علمی، تخیلی، زیستی/پزشکی، آفرینشی و اجتماعی است.

 

خواهشمند است پیش از ارسال اثر هنری عزیز خود و شرکت در همچشمی، شروط و چگونگی های ذیل را با دقت مطالعه فرمایید:

 

عکس های ارسالی، پس از بارگذاری در سامانه و تایید دریافت، برای دوره زمانی مسابقه در مالکیت انحصاری مرکز هستند و عکاسان محترم نمی توانند عکس ارسالی را در مسابقه دیگری شرکت دهند.

برگزیده ای از آثار، در آلبوم (دیجیتالی) «همچشمی جام جهان بین» منتشر می شوند.

 

برگزیدگان و جوایز

همچشمی جام جهان بین، بنا به پیش فرض، سه اثر شاخص از دید داوران را با عناوین:

«تماشایی» (آماتور و دیدنی) {تندیس چشم مصنوع شهر سوخته و 3 میلیون تومان جایزه نقدی)

«هنرمندانه» (حرفه ای) {تندیس عینک استخوانی و 5 میلیون تومان جایزه نقدی)

«خیره کننده» (دست اول و چشمگیر) {تندیس جام جهان بین و 7 میلیون تومان جایزه نقدی)

به ترتیب برای رتبه های سوم، دوم و اول، شناسایی و تقدیر می کند.

همچنین حداکثر 25 اثر به عنوان عکس های منتخب، جهت اعلان (به نمایش گذاشته شدن در جشنواره چشم پزشکی) و انتشار در آلبوم مجازی و چاپی همچشمی جام جهان بین برگزیده می شوند.

در صورتی که عکس، شامل تصویر اشخاص قابل شناسایی باشد، ارائه شواهد اجازه سوژه، ضروری ست.

عکس، نمی تواند حاوی مضمون غیرقانونی، تبعیض آمیز، نفرت، توهین، هتک، افترا، ترویج کننده خشونت یا هنجارشکن باشد.

اثر، الزاما توسط شخص مولف ارسال می شود و در صورت احراز ارسال توسط فرد دیگری غیر از مولف، از گردونه رقابت خارج می شود. با ارسال اثر در درگاه مسابقه (www.jamejahanbin.com)، تصدیق می نمایید که صاحب اصلی اثر می باشید.

اثر، باید توسط فرایند عکاسی ثبت شده باشد و در صورتی که مونتاژی از چند عکس باشد، تمام اجزای مورد استفاده در آن باید توسط خود عکاس، عکاسی شده باشد. کلیپ آرت و تصاویر و پس زمینه های آماده که در فوتوشاپ استفاده می شوند و فاقد کپی رایت هستند، نباید در عکس ها استفاده شوند. 

 

مراحل شرکت در مسابقه:

مطالعه ضوابط

انتخاب عکس (ها)

تغییر اندازه عکس ها با توجه به راهنمای تغییر سایز عکس

ثبت نام در سایت جشنواره

پرداخت هزینه ثبت نام

آپلود عکس ها

 

در مجموع هر هنرمند می تواند چهار اثر ارسال کند. نسخه های رنگی و تک رنگ از یک عکس می بایست عنوان یکسان داشته باشند. همچنین می توانید عکس خود را با واژه های: چشم، بینایی، نابینایی، نور، علمی، تخیلی، زیستی، پزشکی، آفرینشی و اجتماعی و یا هر کلید واژه دیگر مورد نظر خود برچسب گذاری نمایید.

عکس ها باید طبق تعاریف فیاپ و PSA،که در انتهای فراخوان آمده، باشند.

بهتر است اندازه ضلع افقی حداکثر 1920 پیکسل یا ضلع عمودی 1080 پیکسل باشد. حجم هر عکس از 2 مگابایت بیشتر نباشد.

 

تقویم جشنواره

 

آغاز ثبت نام و دریافت عکس ها: 10 آذر 1400

آخرین مهلت ثبت نام و دریافت عکس ها: 20 دی 1400

پایان داوری: 10 بهمن 1400

اعلام پذیرفته شدگان و نامزدهای جوایز: 4 اسفند 1400

تحویل کتاب چاپی: ارسال برای برگزیدگان، اردیبهشت 1401

انتشار کتاب دیجیتالی برای پذیرفته شدگان: اردیبهشت 1401

 

هزینه ثبت نام: 25000 تومان (آپلود فیش واریزی در قسمت ثبت نام جشنواره) 

 

سایت بصورت خودکار در پایان روز 20 دی بسته می شود.

اعلام نتایج: نتایج هر شرکت کننده به ایمیل وی ارسال خواهد شد. شرکت کنندگان باید در فرم ثبت نام یک ایمیل صحیح ثبت کرده و مطمئن شوند که در تنظیمات ایمیلشان، ایمیل   results@jamejahanbin.com به عنوان غیر اسپم تنظیم شده باشد. همچنین در صورتی که عکسی از شما پذیرفته شده یا جایزه گرفته است، می توانید نتایج آن را در قسمت برگزیدگان سایت مشاهده نمایید.

محفاظت از داده ها: با شرکت در این جشنواره، شما صراحتا موافقت می کنید که اطلاعات شخصی و ایمیل شما، توسط برگزارکنندگان جشنواره برای اهداف مرتبط با این جشنواره نگهداری، پردازش و استفاده شود و می پذیرید که شرکت در این جشنواره به این معناست که اسم و نتایج کسب شده شما می تواند بصورت عمومی منتشر شود.

 

شرایط شرکت در جشنواره:

اندازه اثر ها: بهتر است اندازه ضلع افقی حداکثر 1920 پیکسل یا ضلع عمودی 1080 پیکسل باشد. عکس ها را کوچکتر هم ارسال نکنید زیرا در داوری کوچکتر دیده می شوند و امتیاز کمتری می گیرند.Quality عکس ها را بصورتی انتخاب کنید که حجم هر عکس از 2 مگا بایت بیشتر نباشد. عکس ها باید با فرمت jpg  و با مود رنگی RGB ذخیره شوند. لطفا اندازه و حجم عکس ها را پیش از ارسال کنترل کنید.  برای چاپ عکس های منتخب در سایز نمایشگاهی، پس از پذیرش اثر با عکاس تماس گرفته خواهد شد تا فایل آن را در اندازه بزرگترین سایز عکاسی شده با دوربین ارسال کند.

نکته مهم: فایل های اصلی و سایز بزرگ که پس از داوری درخواست می شوند، باید کیفیت چاپ در اندازه 50 در 70 سانتیمتر را داشته باشند. اگر فایلی کیفیت لازم برای چاپ را نداشته باشد از نمایشگاه حذف خواهد شد و جایزه ای به آن تعلق نمی گیرد. شرکت کننده موظف است پیش از ثبت نام در جشنواره، کیفیت عکس های خود را بررسی کرده و فقط عکس هایی را برای داوری در جشنواره شرکت دهد که قابلیت چاپ در اندازه 50 در 70 سانتیمتر را داشته باشند.

عنوان عکس: هر عکس باید یک عنوان منحصر به فرد داشته باشد و این عنوان منحصر به فرد باید برای شرکت آن عکس یا هر عکس مشابه به آن در تمامی جشنواره ها استفاده شود یعنی هر عکس را در تمام جشنواره ها فقط با یک عنوان می توان شرکت داد. حتی اگر عکسی را قبلا در جشنواره ای بصورت رنگی شرکت داده اید و در جشنواره دیگری آنرا سیاه و سفید ارایه می کنید هم، نباید عنوان را تغییر دهید. حتی اگر عکس را کراپ کردید و با یک کراپ جدید ارائه می دهید هم نباید عنوان آن را تغییر دهید. دو عکس مختلف نباید عنوان یکسان داشته باشند. عنوان باید 35 حرف یا کمتر باشد. در عکس ارسالی نباید عنوان عکس، اسم عکاس برای داوران قابل مشاهده باشد. و هیچ چیز در عکس نباید وجود داشته باشد که به وسیله آن اسم عکاس شناسایی شود. عکس را نمی توان با عنوان “بدون عنوان”،”شماره فایل دیجیتال عکاسی شده با دوربین” (مثلا DSC05121)، حروف خاص )مانند: &، $، #) یا دارای پسوندهای فایل مانند .jpg یا .jpeg و یا عنوانی که فقط شماره باشد (مثلا 123245) ارایه کرد، اینگونه عناوین، بدون عنوان محسوب می شود.

 

داوری: داوری عکس ها در تلویزیون LG و با استفاده از نرم افزار داوری Judgment® خواهد بود. در هر بخش، چهار عکس هر شرکت کننده در چهار دور مختلف به داوران نشان داده خواهد شد. طبق قوانین فیاپ، مدت زمانی که داوران یک عکس را می بینند با هم برابر بوده و تا پبش از مرحله انتخاب برندگان، داوران از رای یکدیگر اطلاعی ندارند. تنها در مرحله انتخاب برندگان است که داوران در مورد عکس ها با یکدیگر صحبت می کنند و رای گیری می شود. داوری به صورت امتیازدهی انجام می شود. نظر هیات داوران قطعی است و اعتراضی پذیرفته نخواهد شد.

نام: هیچ اطلاعاتی از قبیل عنوان عکس، نام عکاس یا شهر به داورها ارائه نمی شود. هیچ لوگو و نوشته ای از قبیل عنوان عکس، نام عکاس یا کشور در داخل عکس نباید باشد. عکس هایی که در داخل آنها این قبیل اطلاعات باشد، از داوری حذف خواهند شد.

مطابقت با تعریف بخش: عکس های هر بخش باید مطابق تعریف این جشنواره باشد. درصورت نیاز می بایست فایل خام و بدون ویرایش عکس جهت بررسی مطابقت با تعریف به دبیرخانه ارائه شود. عدم ارائه فایل RAW یا JPG  بدون ویرایش می تواند منجر به حذف عکس از جشنواره شود. عکس هایی که در چارچوب تعاریف ارائه شده نباشد از داوری حذف خواهد شد.

نمایشگاه: براساس فضای نمایشگاه ، تعدادی از عکس ها در اندازه 50*70 سانتیمتر چاپ شده و به نمایش در می آیند.

 

برگزارکننده:

مرکز تحقیقات چشم پزشکی ترجمانی

آدرس دبیرخانه:
میدان قزوین، بیمارستان فارابی، دانشگاه علوم پزشکی تهران
وب سايت جشنواره:

کتاب های عکاسی

کتاب های هنر

تجهیزات عکاسی

صنایع دستی ایران