فوکوس باشید: هم در زندگی، هم در هنر!

نمایندگی رسمی فیاپ در ایران | فیاپ چیست؟

 

 

 

فدراسيون بين المللي هنر عکاسي (فیاپ) چیست؟

ایده اولیه تشکیل فدراسيون بين المللي هنر عکاسي، توسط دکتر موریس وان دي ويجر Dr. Maurice VAN DE WIJER بلژيکي در سال 1946 شکل گرفت. می توان گفت که فیاپ واقعا از ابتدای سال 1947 رسما تاسیس شد و از آن سال تاکنون واسطه اي براي برقراري ارتباط بين مؤسسات ملي عکاسي در کشورهاي مختلف جهان بوده است. M. VAN DE WIJER به عنوان رئیس-موسس و E. BOESIGER سویسی به عنوان نخستین دبیر فیاپ انتخاب شدند. اولین کشورهایی که به عضویت فیاپ درآمدند عبارتند از بلژیک، هلند، ایتالیا، پرتغال و سوئیس. در ماه سپتامبر سال 1947، با عضویت دانمارک، فنلاند و مجارستان تعداد اعضا به هشت عضو رسید. نخستین کنگره فیاپ در ژوئن 1950 در برن سوئیس با حضور 17 کشور عضو شامل: اتریش، بلژیک، برزیل، کوبا، دانمارک، اسپانیا، فنلاند، فرانسه، مجارستان، ایرلند، ایتالیا، لوکزامبورگ، هلند، پرتغال، سوئد، سوئیس و یوگسلاوی تشکیل شد.
فياپ تنها مؤسسه بين المللي در زمينه عکاسي است که از طرف يونسکو UNESCO به رسميت شناخته شده است و پروژه هايي نيز بنا به درخواست اين سازمان انجام داده است.
فدراسيون بین المللی هنر عکاسی، به عنوان عضو اجرايي (نمایندگی) با مؤسسات ملي عکاسي در سراسر جهان همکاري نزديک دارد که تعداد آنها به بيش از 90  مؤسسه ملی در 5 قاره مي رسد. فیاپ در هر کشور تنها یک نمایندگی دارد. فياپ همچنين نماينده نزديک به يک ميليون عکاس است.
هرگونه جهت گيري سياسي، ايدئولوژيک و نژادي در فعاليتهاي فیاپ غيرقانوني است.
فياپ در سطح جهاني فعاليت داشته و وظيفه اصلي آن اعتلاي عکاسي است. در اين راستا بر اساس اساسنامه اش برای تحقق چهار هدف می کوشد:
1) از جنبه اخلاقی، زیر پرچم عکاسی، با ایجاد پیوند های برادری و روابط دوستانه بین فدراسیون های وابسته و حمایت از توسعه دوستی بین مردم به منظور تقویت صلح در جهان
2) از جنبه محتوایی، با تقویت دفاع از منافع فدراسیون های وابسته، از راه هماهنگ کردن فعالیت های اعضا در جهت رسیدن به برخی از اهداف خاص
3) از جنبه علمی و هنری، با کمک به گسترش دانش عکاسی، با توسعه ویژگی های هنری، به ویژه از راه نمایشگاه ها، جشنواره ها و نمایش مجموعه عکس ها در نقاط مختلف جهان
4) از جنبه ملی و بین المللی، با تضمین از مقامات دولتی و مقامات عالی حاکم بر جهان، نمایندگی جنبش عکاسی با هدف رساندن هنر عکاسی به جایگاهی که شایسته اش است.
يکي از برنامه هاي فياپ برگزاري مسابقات دوسالانه یا بینال است. اين مسابقات که در کشورهاي عضو برگزار مي شود داراي ويژگي هايي است که آن را از ديگر مسابقات بين المللي تحت حمايت فياپ متمايز مي سازد. در اين مسابقات که تعداد شرکت کنندگان آن اکنون به 40 کشور مي رسد، عکسها نه تنها جداگانه بلکه به شکل جمعي نيز بررسي مي شوند. به اين معني که هر مجموعه از هر کشور بايد از نظر محتوا، تکنيک و روش ارايه منسجم باشد. اين هماهنگي سه گانه است که از طرف بازديدکنندگان ارزشمند شمرده مي شود و همچنين باعث مي شود دوسالانه هاي فياپ در حد ديگر فعاليتهاي هنري تأثيرگذار باشد.
«جام جهاني عکاسي» نيز از ديگر رویدادهایی است که برگزارکننده آن فياپ است.
هر ساله بيش از 600 نمايشگاه و جشنواره بين المللي با مجوز فياپ برپا مي شود. اين نمايشگاهها از اهميت خاصي برخوردارند و طبق قوانين فياپ فقط در صورتي مي توانند تحت حمايت اين فدراسيون باقي بمانند که «بيشتر کشورهاي جهان» دعوت داشته باشند. استانداردهای کلی جشنواره های بین المللی از طرف فياپ تعيين مي شود. فیاپ برای جشنوارهها یا نمایشگاه هايي که فقط مقاصد تجاري دارند يا زمينه فعاليتشان محدود است، مجوز صادر نمی کند.
همچنین به منظور تقدیر از شخصیت های برجسته عکاسی, فیاپ دو گروه از القاب یا درجه های هنری را اعطا می کند:
1.    برای هنرمندان عکاس که بخاطر عکس هایشان شناخته شده اند.
2.    برای افرادی که به وسیله عکس هایشان یا کارهایشان به پیشرفت فیاپ یا پیشرفت عکاسی بصورت عمومی کمک کرده اند.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد القاب فیاپ به این لینک مراجعه کنید.
90 کشور عضو فياپ هستند که از آن جمله مي توان به کشورهاي ایران, بلژيک، آلمان، آمریکا، فرانسه، اتريش، بلغارستان، دانمارک، يونان، ايتاليا، هلند، ليتواني، روماني، چک، ترکيه، هند، بنگلادش، هنگ کنگ، مالزي، سنگاپور، ژاپن، پاکستان، آفريقاي جنوبي، کامرون، موريتاني، شيلي، آرژانتين، کوبا، کانادا و استراليا اشاره کرد. بر خلاف تصور بعضی عکاسان ایرانی, فیاپ تنها به هنرمندان عکاس یا عکاسان آماتور توجه ندارد, بلکه اعلام می کند که فیاپ غیر از عکاسان حرفه ای حتی به عکاسان آماتور نیز بها می دهد و هدفش صرفا توسعه عکاسی هنری در هر سطحی است.
فیاپ در هر کشور تنها یک نمایندگی رسمی یا Operational Member دارد که در حال حاضر تنها نماینده رسمی فیاپ در ایران کلوپ عکس فوکوس است. برای اطلاعات بیشتر می توانید به سایت رسمی فیاپ در آدرس های زیر مراجعه کنید:

سایت فیاپ

لینک فوکوس در فیاپ

 

کتاب های عکاسی

کتاب های هنر

تجهیزات عکاسی

صنایع دستی ایران