فوکوس باشید: هم در زندگی، هم در هنر!

شرایط و نحوه عضویت در فیاپ

عضویت بصورت سالانه است. هزینه عضویت سالانه 870 هزار تومان است. مبنای محاسبه، یکسال از تاریخ پرداخت نخستین حق عضویت است.

برای سفارش کارت فیاپ تا 31 مهر 1402 می توانید اقدام نمایید.  با هماهنگی قبلی باید اسکناس یورو تحویل دفتر فوکوس شود. در حال حاضر بدلیل نوسانات قیمت یورو، امکان پرداخت به ریال وجود ندارد.

مزایای عضویت در فیاپ چیست؟

برای عضویت در فیاپ چکار باید کرد؟
1.    با نام کاربری خود وارد سایت ایران فیاپ (کلوپ عکس فوکوس) به آدرس های www.focusteam.ir و www.IranFIAP.com شوید. اگر عضو سایت نیستید ابتدا در سایت ثبت نام کنید.
2.    به  قسمت پرداخت حق عضویت سالانه بروید. هزینه عضویت سالانه  را بصورت آنلاین واریز نمایید.
در صورتیکه امکان واریز وجه آنلاین ندارید، راهنمای پرداخت را بخوانید.
3.    پس از پرداخت حق عضویت سالانه، به بخش "ویرایش اطلاعات فردی" رفته و اطلاعات خود را به روز کنید. از این اطلاعات برای صدور و ارسال کارت های عضویت فیاپ و فوکوس استفاده خواهد شد. همچنین عکس پرسنلی خود را نیز آپلود کنید. جهت معرفی اعضا، سوابق و عکس آنها در سایت برای عموم قابل مشاهده خواهد بود.

توضیحات تکمیلی:

1.    با پرداخت حق عضویت، به مدت یک سال عضو فیاپ می شوید. (از تاریخ واریز حق عضویت)
2.    با عضویت در فیاپ، بصورت خودکار، جزو اعضای سطح B (اعضای اصلی) فوکوس (به عنوان نمایندگی فیاپ در ایران) نیز شده و برای آن سال کارت عضویت فوکوس را نیز دریافت می کنید.
3.    اگر عضو فیاپ باشید، می توایند کارت عضویت فیاپ را نیز دریافت کنید. دریافت کارت عضویت فیاپ اختیاری است. هزینه صدور کارت فیاپ (شصت یورو) را فقط یکبار پرداخت می کنید، و تنها کافی است تا هرسال حق عضویت سالانه خود را پرداخت کنید تا عضو فیاپ باقی بمانید. به دلیل شرایط اقتصادی ناشی از کرونا تا 10 آذر 1402 هزینه درخواست کارت فیاپ 35 یورو خواهد بود و پس از آن دوباره به نرخ عادی 60 یورو برخواهد گشت.
4.    اگر مایل به دریافت کارت عضویت فیاپ نیستید، می توانید از همان کارت عضویت فوکوس استفاده کنید. در کارت عضویت فوکوس، به دو زبان فارسی و انگلیسی، به عضویت شما در فیاپ اشاره شده است. کارت های مربوط به ثبت نام در هر ماه پانزدهم ماه بعد آماده دریافت از دفتر است. کارت های مربوط به ثبت نام های اسفند و فروردین پانزدهم اردیبهشت آماده می شوند. درصورت تمایل به دریافت با پیک یا پست می بایست تلفنی با دفتر هماهنگ کنید. (پس از آماده شدن کارت)

برای دریافت کارت عضویت فیاپ چکار باید کرد؟

1.    با نام کاربری خود وارد سایت شوید. اگر عضو سایت نیستید ابتدا در سایت ثبت نام کنید.
2.    به  قسمت پرداخت حق عضویت سالانه بروید. هزینه عضویت سالانه  را بصورت آنلاین واریز نمایید.
در صورتیکه امکان واریز وجه آنلاین ندارید، راهنمای پرداخت را بخوانید.
3.    به بخش "ویرایش اطلاعات فردی" رفته و اطلاعات خود را به روز کنید.
4.    به دلیل شرایط اقتصادی ناشی از کرونا تا 10 آذر 1402 هزینه درخواست کارت فیاپ 35 یورو خواهد بود و پس از آن دوباره به نرخ عادی 60 یورو برخواهد گشت.مبلغ 35 یورو هزینه صدور کارت فیاپ را به دفتر فوکوس در تهران تحویل دهید. امکان دریافت ریال وجود ندارد. هزینه را باید بصورت اسکناس یورو تحویل دهید. حتما 35 یورو تهیه کنید زیرا فوکوس امکان خورد کردن صد یورویی را ندارد. پیش از مراجعه به دفتر حتما تلفنی هماهنگ کنید، چون ممکن است بدلیل پیگیری کارهای اداری خارج از دفتر باشیم و دفتر موقتا تعطیل باشد. (فقط تا 5 شهریور 1402 امکان دریافت ریال بصورت آنلاین وجود دارد.)
•    هزینه صدور کارت عضویت فیاپ 35 یورو است. این هزینه علاوه بر حق عضویت سالیانه است.
•    این هزینه شامل هزینه ارسال پول و مدارک به اروپا، صدور کارت و ارسال کارت به ایران است.
•    از آنجا که فیاپ مدارک و درخواست های دریافت کارت عضویت را بصورت انفرادی بررسی نمی کند و نماینگی فیاپ در هر کشور تنها دو نوبت در هر سال میلادی می تواند درخواست کارت برای اعضا نماید، مدارک عکاسان ایرانی بصورت یکجا و دو نوبت در ارسال خواهد شد. ثبت نام های جاری برای دوره اول سال 2023 است.
•    آخرین مهلت واریز وجه و تکمیل مدارک برای دریافت کارت فیاپ نامشخص است، چون می بایست تعداد به حد نصاب برسد بستگی به ثبت نام اعضا دارد. بنابراین می توانید هم اکنون نیز ثبت نام کرده و هر زمان که تعداد به حد نصاب رسید برای شما اقدام خواهد شد. (آخرین مهلت ثبت نام برای دوره دوم سال 2023 تاریخ 31 مهر 1402 است) پس از تکمیل ثبت نام نیاز به هیچ اقدام و پیگیری از سمت شما نیست.
•    توزیع کارت ها از اسفند 1402 خواهد بود. کارت فیاپ به آدرس متقاضی پست می شود.
•    پس از جمع آوری مدارک، این مدارک به دفتر مرکزی فیاپ در لوگزامبورگ ارسال می شود. فیاپ پس از صدور کارت ها، آنها را به نمایندگی ایران ارسال می کند.
•    با توجه به اینکه مدارک پست می شوند، پس از ارسال مدارک تمامی متقاضیان به لوگزامبورگ بیش از چهار ماه طول خواهد کشید تا کارت عضویت فیاپ در ایران به دست متقاضیان برسد. این زمان شامل موارد زیر است:
1.    دو هفته زمان برای رسیدن مدارک از ایران به اروپا، توسط پست
2.    حداقل سه ماه زمان بررسی مدارک و صدور کارت، توسط فیاپ
3.    دو هفته زمان برای رسیدن مدارک از اروپا به ایران، توسط پست
•    تنها دارندگان کارت عضویت فیاپ می توانند برای دریافت القاب فیاپ اقدام کنند. بنابراین در صورتی که مایل به دریافت القاب فیاپ هستید می بایست برای کارت فیاپ هم اقدام کنید.

برای دریافت کارت عضویت فوکوس چکار باید کرد؟

با عضویت در فیاپ، بصورت خودکار، جزو اعضای سطح B (اعضای اصلی) فوکوس (به عنوان نمایندگی فیاپ در ایران) نیز شده و برای آن سال کارت عضویت فوکوس را نیز دریافت می کنید. پس از پرداخت حق عضویت سالانه و به روز کردن سوابق و عکس پرسنلی، کارت فوکوس متقاضی صادر شده و می توان آنرا از دفتر فوکوس دریافت کرد. کارت های مربوط به ثبت نام در هر ماه دهم ماه بعد آماده دریافت از دفتر است. ثبت نام های اسفند و فروردین دهم اردیبهشت آماده می شوند. درصورت تمایل به دریافت با پیک یا پست می بایست تلقنی با دفتر هماهنگ کنید. (پس از آماده شدن کارت)

برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین آگاهی در مورد موارد زیر به لینک های مراجعه کنید.

· مزایای عضویت در فیاپ و کلوپ عکس فوکوس چیست؟
· انواع اعضا
· القاب فیاپ (FIAP Distinctions) چیست؟

کتاب های عکاسی

کتاب های هنر

تجهیزات عکاسی

صنایع دستی ایران