فوکوس باشید: هم در زندگی، هم در هنر!

جزئیات فراخوان جشنواره شماره: 902 سونی
مهلت ارسال اول: 1401/08/25 کشور: انگلستان دوره: 2023
مهلت ارسال دوم: 1401/10/10 نوع: جشنواره عكس خارجي(گروه PH) زمان اعلام نتایج: 1402/02/18
لینک نتایج...(نتایج این جشنواره در سایت فوکوس درج شده است.)
موضوعات: جشنواره در 10 بخش برگزار می شود:

• چشم انداز

• خلاقه

• گردشگری

• معماری

• حرکت

• دنیای طبیعت و حیات وحش

• سبک زندگی

• پرتره

• شی

• عکاسی خیابانی

هزينه ثبت نام: 

ثبت نام رایگان می باشد.

هزينه ارسال: 

1 تا 3 بخش 180,000 تومان

کاتالوگ جشنواره: کاتالوگ جشنواره شش ماه بعد از داوری ارسال می شود. جوايز در یک نگاه: 
5000 دلار
کاربران مجاز به ثبت نام: 
کاربر A
کاربر B
کاربر C
کاربر +C
کاربر H
مشخصات فایل:

- عکاس مي تواند در هر بخش حداکثر 3 عکس (در مجموع 3 عکس) ارسال نمايد.

- عکس ها باید با فرمت jpg ، به صورت sRGB ذخیره شوند.

- در بخش دیجیتال، Quality عکس ها را بصورتی انتخاب کنید که حجم هر فایل حداقل ( 1 ) مگابایت و حداکثر ( 5 ) مگابایت باشد.

- در بخش دیجیتال، بزرگترین ضلع عکس حداکثر 3200 پیکسل باشد.

نکته مهم: عکس در عکس های عمودی ارتفاع نهایت می تواند 3200 پیکسل باشد. دلیل: ابعاد عکس ها بر اساس رزولوشن مانیتور داوری تعیین شده است. بنابراین طبیعی است که بزرگترین ضلع عکس در عکس های عمودی از بزرگترین ضلع عکس های افقی کوچکتر باشد.

راهنمای تغییر اندازه در فتوشاپ

توضيحات:
- اعضای سطح B و بالاتر که عکسهای آنها توسط کلوپ عکس فوکوس به جشنواره ارسال شده و عکس آنها در این جشنواره پذیرفته شود، گواهی پذیرش از نماینده فیاپ در ایران برای این جشنواره دریافت می کنند.
- هریک از اعضای سطح B و بالاتر که توسط کلوپ عکس فوکوس در جشنواره های خارجی شرکت کرده و موفق به کسب جایزه شوند، تقدیرنامه از نماینده فیاپ دریافت خواهند کرد.
عکس ها باید حتما در سال 2022 گرفته شده باشند.
اگر در جشنواره های حرفه ای سونی یا جوانان سونی شرکت کرده اید، نمی توانید در این جشنواره شرکت نمایید.
در این جشنواره در هر بخش حداقل 1 و حداکثر 3 عکس می توانید آپلود کنید. اما هر نفر نهایتا با 3 عکس می تواند شرکت کند. انتخاب بخش ها با خود شماست.
فایل عکس ها را بصورت sRGB ذخیره کنید.

فایل وورد مربوط به جشنواره را از لینک دانلود کرده، و پس از تکمیل اطلاعات به انگلیسی به ایمیل clubaks@gmail.com ارسال نمایید. بدیهی است در صورت عدم ارسال فایل وورد موسسه از ارسال آثار معذور است.

داوران به دنبال عکس هایی با کیفیت بالا، ترکیب بندی خوب و خلاقانه می گردند.
در صورتیکه عکس شما بعنوان نامزد دریافت جایزه انتخاب شود، باید بتوانبد آن عکس را با رزولوشن بالا و مناسب برای چاپ اراِئه دهید.
برگزار کننده می تواند به مدت سه سال از آثار ارسال شده به جشنواره جهت تبلیغات هنری و تجاری استفاده نماید.
سن شرکت کنندگان باید بالای 16 سال باشد. از شرکت کنندگان زیر 16 سال رضایتنامه کتبی ولی درخواست می شود.
شرکت در این جشنواره به منزله پذیرش قوانین جشنواره از سوی شما می باشد.

* برای شرکت کنندگانی که در مهلت 'ارسال اوّل' ثبت نام خود را تکمیل کنند یعنی هزینه ها را واریز کرده، عکس های خود را ارسال کرده و درخواست را تایید نهایی کنند، 'هزینه ارسال' با 20% تخفیف محاسبه می شود.

جوايز:
نفر اول بین تمام بخش ها: جایزه عکاس سال + 5000 دلار (USD) جایزه و تجهیزات تصویربرداری دیجیتال سونی + بلیط سفر و محل اقامت برای شرکت در مراسم اهدای جوایز در لندن، تجهیزات تصویربرداری دیجیتال سونی، چاپ اثر در کتاب جوایز سونی.
جایزه برای برنده اول هر بخش و 15 نفر بعدی
$5,000
شرایط شرکت:
عکس ها را کوچکتر از اندازه اعلام شده ارسال نکنید زیرا در داوری کوچکتر دیده می شوند و امتیاز کمتری می گیرند. در صورتی که حجم یا ابعاد عکس بزرگتر از اندازه تعریف شده باشد سایت امکان آپلود را به شما نخواهد داد. سایت خطا ندارد و اگر امکان آپلود عکس به شما نمی دهد، مطمئن باشید ابعاد یا حجم فایل شما اشکال دارد. لطفاً راهنمای تغییر اندازه عکس را بخوانید.

لینک راهنمای تغییر اندازه عکس در فتوشاپ


در تمام جشنواره ها عکس ها باید بدون حاشیه باشند. همچنین هر عکس را تنها در یک بخش هر جشنواره می توان شرکت داد. نسخه های سیاه سفید و رنگی و حتی کراپ های متفاوت از یک عکس همگی یک عکس حساب می شوند بنابراین فقط باید یک عنوان داشته باشند و آنها را نمی توان در دو بخش یک جشنواره شرکت داد. عکسی که در یک دوره هر جشنواره پذیرفته شده است را دیگر نمی توان در سال های بعد همان جشنواره ارسال کرد اما برای سایر جشنواره ها می توان ارسال کرد.

انتخاب عنوان عکس

هر عکس را در تمام جشنواره ها فقط با یک عنوان می توان شرکت داد. حتی اگر عکسی را قبلا در جشنواره ای رنگی شرکت داده اید و در جشنواره دیگری آنرا سیاه و سفید ارایه می کنید هم، نباید عنوان را تغییر دهید.
عکس را نمی توان با عنوان "بدون عنوان" یا "شماره فایل دیجیتال" مثلاً DSC05121، و یا عنوانی که فقط شماره باشد مثلا، 123245، ارایه کرد، زیرا اینگونه عناوین، بدون عنوان محسوب شده و عکس های بدون عنوان براي دريافت القاب FIAP و PSA محاسبه نمي شود. عنوان در داوری خوانده نمی شود و تنها برای شناسایی عکس است به همین دلیل تمام عکس های خود را نامگذاری کنید. عنوان باید کوتاه باشد و کمتر از 30 حرف انگلیسی باشد و از حروف الفبای انگلیسی (a-z) استفاده شود. عنوان های ساده برای عکس خود انتخاب کنید نه عنوان های بسیار پیچیده و عرفانی!
تعاریف:

دیگر تعاریف

معماری: عکاسی از ساختمان‌ها یا سازه‌ها، می‌تواند واقعی یا تعبیری از یک ساختمان باشد، اما اثر باید زیبایی‌شناسی مورد نظر داشته باشد.

خلاقه: عکسی که از رسانه عکاسی خلاقانه استفاده می کند. تصاویر دستکاری شده فنی - مانند انتزاعی، پانوراما، دوخته شده و ترکیبی، از جمله - مورد استقبال قرار می گیرند.

حرکت: ثبت حرکت در یک تصویر ثابت.

چشم انداز: دیدگاه شما از جهان فیزیکی. به طور گسترده ای قابل تفسیر است، این دسته مناظر، کوه ها، یخچال های طبیعی، گیاهان و موارد دیگر را پوشش می دهد.

سبک زندگی: عکس هایی از افراد در موقعیت ها یا رویدادها. تصویر باید داستان شخص را بازگو کند در حالی که صحنه را به شیوه ای هنرمندانه مستند می کند. قرار است تصاویر طبیعی به نظر برسند، اما می‌توان آن‌ها را مستقیماً کارگردانی کرد یا عکس‌برداری کرد. عکاسی تحریریه، مد، خانوادگی و رویداد می‌تواند با سبک زندگی همپوشانی داشته باشد.

دنیای طبیعی و حیات وحش: تصاویری از محیط طبیعی و همه چیز در آن.

شی: به طور معمول موضوع بی جان را به تصویر می کشد، اغلب یک گروه یا آرایشی از اشیاء بدون حضور انسان. این می تواند شامل عکاسی برای اهداف تجاری و تبلیغاتی باشد، اما باید رویکرد هنری عکاس را نشان دهد.

پرتره: عکاس باید به وضوح بیان و احساسات فرد/گروهی از افرادی را که از آنها عکس گرفته می شود نشان دهد. معمولاً سوژه می‌داند که عکس در حال گرفتن است و بین نشیمنگاه و پرتره رابطه وجود دارد.

عکاسی خیابانی: تصویری که زندگی روزمره را در یک فضای عمومی ثبت می کند.

گردشگری: تصاویر الهام بخش از سفرهای شما. سفرها ممکن است نزدیک به خانه یا دورتر باشد.

کتاب های عکاسی

کتاب های هنر

تجهیزات عکاسی

صنایع دستی ایران